Sladkosti na svatbě lze rozdělit na svatební dort a svatební pečivo.
Svatební dort
Vyrobit svatební dort není vůbec snadné, pokud má mít několik pater a vydržet převoz na místo, kde se koná hostina. Svatební dort se většinou nechává upéct cukrářem, avšak některé rodiny si svatební dort pečou samy. Nevěsta by si neměla svatební dort péct sama, protože to přináší smůlu.
Pokud jste se přece rozhodla, že si svůj svatební dort upečete sama, tak nezapomeňte na tyto rady:
pokud budete péct vícepatrový dort, tak spodní patro by mělo být dostatečně pevné, aby udrželo váhu dalších pater,
ozdoby na dortu je nutné dobře připevnit, aby „necestovaly“,
krémy a polevy vybírejte s ohledem na počasí,
krémy a polevy musí dostatečně ztuhnout, takže dort dělejte nejlépe den před svatbou a
lednice, ve které dort přes noc uskladníte, nesmí obsahovat žádné masné výrobky, protože dort by mohl „nasáknout“ masnou vůni.
Nevěsty, které se rozhodnou využít služeb cukráře, mají o starost méně. Snoubenci si mohou vybrat na internetu obrázek svatebního dortu a s ním již přijít k cukráři. V dnešní době Vám cukráři vytvoří prakticky cokoli dle Vašich přání. Fotografie dortu jim realizaci ještě usnadní.
Náplně a korpusy si můžete vybrat ze snad desítek možností. Cukrárny Vám nejspíš nabídnou korpus – oříškový, čokoládový, kokosový, mandlový, pistáciový, sachr, ovocný, marcipánový, s bílou čokoládou a mnoho dalších. Náplně lze zhotovit z ovoce, ořechů, čokolády, tvarohu nebo pudingu a dalších.
Jako dekoraci Vašeho svatebního dortu můžete použít živé květy, marcipánové kytičky, mašle, ovoce, čokoládu, jedlé perličky a jinou drobnou dekoraci.
Velikost svatebního dortu závisí na počtu pozvaných hostů na hostinu.
Tradice
Dort se krájí na svatební hostině. První nakrojení obstarávají nevěsta a ženich společně. Dále již může jeden krájet a druhý roznášet dort mezi hosty. V zahraničí je zvykem, že si novomanželé dávají první kousek dortu ochutnat, což se velice rychle ujalo i v našich končinách. Naší tradicí ovšem je dát první kousek dortu maminkám, poté tatínkům, sourozencům, prarodičům, svědkům a dalším svatebčanům.
Kdo má ruku na noži při krájení navrch, bude prý vládnout rodině. Některé tradice zase říkají, že nahoře by měla být ruka muže, aby manželství nebylo bezdětné.
Svatební dort se nikdy neodmítá. Vyjadřuje to neúctu k nevěstě a přináší to smůlu.
Svatební pečivo
Mezi svatební pečivo se určitě řadí svatební koláčky, dále to může být rozličné cukroví nebo mini zákusky.
Svatební koláčky si dříve dělávaly hospodyně sami. Ještě dnes si některé maminky a babičky tuto část svatby rády berou na starost. Svatební koláčky bývají součástí svatební tabule a také výslužek, které se po hostině dávají svatebčanům s sebou domů. Avšak v dnešní uspěchané době a zvlášť ve městech lidé stále častěji využívají služeb cukrářů a svatební pečivo, koláčky i dort si nechávají upéct odborníky.
Do svatebních koláčků se nejčastěji používá náplň – tvarohová, povidlová, maková, ořechová nebo jablečná.
Místo klasického svatebního pečiva si můžete objednat také mini zákusky. Je to alternativa, která velice dobře vypadá, navíc je chutná a díky drobné velikosti je svatební hosté snědí opravdu na jedno sousto.
Rada na závěr
Raději objednejte zákusků nebo svatebního pečiva více, protože je vždy lepší, když zbude, než kdyby chybělo. Navíc pokud zbude více svatebního pečiva, tak ho můžete dát hostům s sebou ve výslužkách, za což se jistě zlobit nebudou.